شبیه سازی چراغ راهنمایی به زبان VHDL با نرم افزار modelsim

شبیه سازی چراغ راهنمایی به زبان VHDL با نرم افزار modelsim

اندازه: نامشخص

دسته بندی: - -

قیمت: 20000 تومان

تعداد نمایش: 194 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۶ مهر ۱۳۹۶

به روز رسانی در: ۶ مهر ۱۳۹۶

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

شبیه سازی چراغ راهنمایی به زبان VHDL با نرم افزار modelsim

فایل های ضمیمه : 

  • سورس فایل پروژه توسط نرم افزار modelsim 10
  • گزارش نحوه انجام پروژه در word
  • توضیحات طراحی با VHDL
  • به همراه شبیه سازی (Test Bench)

زبان برنامه نویسی VHDL یکی از زبان های برنامه نویسی سطح بالا است که با استفاده از آن میتوان به توصیف سخت افزار پرداخت .

در واقع کد برنامه نوشته شده به زبان VHDL قابلیت تبدیل شدن به سخت افزار را داراست . بنابراین به راحتی میتوان این کد را روی سخت افزارهایی نظیر CPLD یا FPGA پیاده سازی کرد .

در این پروژه کد VHDL برای دو عدد چراغ راهنمایی وجود دارد که بر روی هر چراغ سه نور سبز ، زرد و قرمز وجود دارد . مراحل مختلف کار مدار و برنامه نویسی آن توضیح داده شده است و در نهایت توسط برنامه modelsim عملکرد صحیح مدار شبیه سازی شده است .

شبیه سازی چراغ راهنمایی به زبان VHDL با نرم افزار modelsim

توضیحات نحوه طراحی :

این مدار ۶ وضعیت (state) دارد که هر وضعیت نشان دهنده حالت خاصی از دو چراغ است. مثلاً قرمز بودن چراغ اول و سبز بودن چراغ دوم را یک وضعیت گوییم ، یا زرد شدن چراغ اول و قرمز بودن چراغ دوم ، وضعیتی دیگر است. این وضعیت ها را از  s0 تا s5 نامگذاری کردیم. به جدول زیر دقت کنید.

با توجه به جدول هر سطر متناظر به یک وضعیت می باشد و هر ستون نشان دهنده سیگنال روشن یا خاموش یکی از شش چراغ این مدار است که با صفر و یک نشان داده می شود. به عنوان مثال اگر مدار به وضعیت ۴ برود، چراغ اول باید زرد را نشان دهد و چراغ دوم باید قرمز را…

برای داشتن مدار چراغ راهنمایی باید مداری طراحی کنیم که شامل این وضعیت ها و این چینش سیگنال ها باشد و در عین حال بتواند مدت زمانی را در یک وضعیت مانده و بعد تغییر وضعیت بدهد.

مثلا فرض کنید در وضعیت اولیه s0 باشد. این مدار باید به مدت ۶۰ ثانیه در این وضعیت بماند و بعد به وضعیت s1 برود که در این وضعیت چراغی که سبز بود باید زرد شود.

بعد از ماندن به مدت ۳ ثانیه در این وضعیت ، به وضعیت s2 می رود که در این وضعیت هردو چراغ قرمز است و باید به سرعت از این وضعیت عبور کرد و به وضعیت بعدی رفت.

پاسخ دهید